top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraOther Side Design - Monika Sobolewska

Natura we wnętrzach

W dzisiejszych czasach wnętrza odczuwamy tylko jednym ze zmysłów . Wzrok stał się dla nas jedynym miernikiem oceny projektu . Planując nasze wnętrza nie są ważne dla nas takie aspekty takie jak :

- funkcjonalność przestrzeni mieszkalnych

- materiały z których zostało wykończone

- bliskość natury we wnętrzu poprzez wykorzystanie naturalnych surowcówW dzisiejszych czasach wnętrza odczuwamy tylko jednym ze zmysłów . Wzrok stał się dla nas jedynym miernikiem oceny projektu . Planując nasze wnętrza nie są ważne dla nas takie aspekty takie jak :

  • funkcjonalność przestrzeni mieszkalnych

  • materiały z których zostało wykończone

  • bliskość natury we wnętrzu poprzez wykorzystanie naturalnych surowców

Mieszkania inspirowane naturą to wnętrza urządzone w oparciu o prostotę i dekoracyjną oszczędność. Nie są jednak surowe i minimalistyczne, a przyjazne oraz klimatyczne, dzięki czemu stają się znakomitym źródłem wytchnienia od zgiełku i pośpiechu współczesnego świata. Wnętrza inspirowane naturalnymi trendami są spokojnymi enklawami, w których można odpocząć.


Aranżując nasze wnętrza często też za pomocą architektów wnętrz akceptujemy przedstawione nam projekty, gdyż wizualizacje jakie zostaną nam przedstawione są ładne , atrakcyjne, zgodne z wizualicjamiktóre znajdujemy w internecie. Jednakże zdjęcia w katalogach na których się wzorujemy, wykonywane są we wnętrzach ekspozycyjnych, często stworzonych w studiach fotograficznych jedynie na czas sesji. To sztuczne, nieistniejące przestrzenie. Coraz częściej natkniesz się też na wizualizacje, a nie klasyczne fotografie. Tam wszystko jest wirtualne, ma się nijak do rzeczywistości i prawdopodobnie także do tego, jak wygląda i czego potrzebuje twoje wnętrze.


Zdecydowanie za często używamy nowoczesnych materiałów, które imitują materiały naturalne. Uważamy za korzystny brak oznak starzenia się materiału — nie jesteśmy w stanie wywnioskować jego pochodzenia ani historii. Zamiast wygładzać nowoczesne wnętrza nadajmy im zarys , który daje odczuć rękę rzemieślnika, przyrody lub zwykłego użytkowania.

Ważne jest zrozumienie i opanowanie działania maszyn po to, aby służyły one usprawnieniu pracy, a nie zastąpiły kreatywnego działania.

Trudno znaleźć ważniejszą przestrzeń do najrozmaitszych zmysłowych doświadczeń niżmisternie wypielęgnowane wnętrza naszych domów. Nastawieni na zmysły i ich ogromną rolę w postrzeganiu rzeczywistości, w naszych wnętrzach robimy miejsce dla prywatności i intymności, uwalniając dotyk, wzrok, słuch, smak i węch.

Traktujemy dom jak nasz i tylko nasz zakątek wielkiego, skomplikowanego świata. W nim nie musimy udawać nikogo innego, tutaj bezkarnie możemy nie robić nic, osiągając balans między umysłem a ciałem. W dzisiejszych czasach, kiedy prawdziwy odpoczynek zdaje się być deficytowym dobrem,rodzi potrzeba zwrócenia się ku swojemu wnętrzu." Wzrok jest zmysłem samotnego obserwatora , podczas gdy słuch wtorzy poczucie łączności i solidarności ... "

Oczy skóry Juhani Pallasmaa.Dotykając kamienia nasza skóra z doskonałą precyzją odczuwa chłód, wilgoć oraz aksamitną jego gładkość. Dźwięk spadającej wody zwiększa odczucie wzorku i dotyku.
Sypialnia - daje odczuć miękkość o jakiej często zapominamy oraz przyjazne relacje z naturalnymi tkaninami.

"Oko jest narządem dystansu i oddzielenia , natomiast dotyk zbliża dając odczucie intymności , bliskości . Zamykając oczy zmysł dotyku zdaje się być jeszcze bardziej wrażliwy."

Oczy skóry Juhani Pallasmaa


Dziś projektowanie odbywa się z coraz większymuwzględnieniem roli zmysłów, szczególnie dotyku, który może mieć działanie terapeutyczne. Dom przyjazny zmysłom to taki, w którym materiały, tworzywa, tekstury są świadomie stosowanie i wyznaczają doświadczanie codzienności. Kiedy dotykamy, czujemy i przekazujemy to doświadczenie do wszystkich receptorów w naszym ciele.

Doskonale odróżniamy kojący dotyk łagodnie chłodnej pościeli od otulającego ciepła wełnianego koca, którym owijamy zmarznięte ramiona czy stopy. Komfort doświadczania materiałów i tekstur daje nam ogromne spektrum codziennych zmysłowych doświadczeń, dzięki którym odczuwamy relaksującą miękkość materii lub delikatny chłód, niosący ukojenie zmęczonemu ciału. Dotyk potrafi uspokajać i relaksować. Puszysta przędza koca, rozgrzana ceramika naczyń, przyjemnie szorstka tekstura wełnianej tapicerki, ciepła od słońca deska podłogowa – korzystajmy z tych drobnych doświadczeń, skupmy uwagę na detalach. To one tworzą design.

Sypialnia tak jak kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Jest miejscem relaksu, wypoczynku, w którym spędzamy 1/3 naszego życia. Jest to to miejsce gdzie zamykając oczy myślimy o wszystkim co się wydarzyło, marzymy, tulimy się i kochamy .


Sypialnia kojarzy nam się z miękkością tkanin z zapachem pościeli z intymnością bytowania. To miejsce do którego chcemy wracać, gdzie czujemy się bezpieczni, tuląc się do bliskich osób. Pod stopami czujemy miękkość wykładziny w którą zapadamy się z kolejnym krokiem.

Naturalne tkaniny które powinny nas otaczać w sypialni powinny być przewiewne, miękkie i przyjemne w dotyku. Skóra pod nimi oddycha, nie powodują uczuleń i podrażnień, są po prostu zdrowsze. Mogą być mniej odporne na ścieranie się i łatwiej się gniotą. Należą do nich jedwab, bawełna, wełna, len, włókna konopi.


Kiedy śpimy czujemy i widzimy głębie , miękkość i aksamitność przedmiotów. Ciało wie i pamięta dotyk i miękkość jaka nas otacza.

SALON - pokazuję iż wnętrza urządzone w naturalnej cegle dają mieszkaniu oryginalności i wcale nie zabierają przytulności i gościnnościCegła jest najbardziej naturalnym, najzdrowszym i szeroko wykorzystywanym materiałem budowlanym, To wyjątkowo solidny surowiec, otrzymywany poprzez wypalanie różnych gatunków gliny.Stosuje się go już od czasów starożytnych.

Patrząc na ceglane mury wyobrażamy sobie robotników którzy w upale układają cegłę po cegle a każda z nich zachowuje swoją indywidualność. Każda cegła przechodzi przez wiele rąk po czym jest indywidualnie układana w rozprowadzonej wcześniej zaprawie murarskiej . Patrząc na tak oryginalną ścianę niemal układamy we własnej wyobraźni obraz budowniczych .


Ceglana ściana emanuje godnością i ponadczasowością

Mysląca dłoń Juhani P
Poprzez koncepcje chce przedstawić iż mieszka nie pięknie w oryginalnych budynkach , ceglanych , betonowych .Można mieszkać pięknie , pokazując historie jak kryje się w murach .

W ceglanym oryginalnym wnętrzu można cudownie mieszkać
KUCHNIA- pokazuję jak piękne jest drewno , które skazy pokazują ślad jego historii użytkowania nadając mu osobowości

„ Zmysł dotyku pośredniczy w przekazywaniu zaproszeń i odrzuceń, bliskości i odległości, przyjemności i wstrętu

Oczy skóry Juhani PallasmaaKuchnia to miejsce gdzie oko współgra z ciałem i innymi zmysłami poprzez ciągłą interakcje. Stosowanie drewna w połączeniu z kamieniem naturalnym daje wnętrzu niesamowity smak, ponadczasowość i klimat . Jest piękne, eleganckie, ponadczasowe i długowieczne.

Drewno doskonale sprawdza się zwłaszcza na podłogach, tworząc idealne tło we wnętrzach o różnym charakterze.

Materiał ten dodaje wnętrzom szlachetności, a zarazem sprawia, że stają się one przytulniejsze. Drewno pasuje też do wielu aranżacji, podkreślając styl, w jakim urządzono pomieszczenie.

Zaletą drewna jest przede wszystkim trwałość – dzięki wysokiej odporności materiału na uszkodzenia mechaniczne zachowują one piękny wygląd na długie lata. A nawet jeśli wraz z upływem czasu drewno zmatowieje, można je poddać cyklinowaniu i lakierowaniu.

Drewniana podłoga jest także synonimem przytulności – może bowiem ocieplić każde wnętrze. Drewno jest również bardzo przyjemne w dotyku, więc świetnie nadaje się nie tylko do salonu, ale i sypialni. Jego atutem jest też fakt, że dobrze pochłania dźwięki, więc doskonale wyciszy każde pomieszczenie.

Za wyborem drewna przemawia również jego uniwersalność. Praktycznie nie wychodzi ono z mody, doskonale pasuje do wnętrz utrzymanych w różnych stylach i pięknie prezentuje się w najróżniejszych połączeniach. Możemy śmiało zestawiać je z rozmaitymi materiałami, kolorami i wzorami – cegłą, klinkierem czy płytkami podłogowymi – z którymi idealnie się komponuje.


Drewno jest materiałem naturalnym i ekologicznym. A to oznacza, że nie wywiera negatywnego wpływu nie tylko na środowisko, ale również na nasze zdrowie. Drewniane wykończenie zapewnia optymalną regulację wilgotności, co przyniesie ulgę osobom, zmagającym się z dolegliwościami układu oddechowego. Mówi się również, że sam wygląd drewna działa kojąco na układ nerwowy, pomaga redukować stres i… poprawia jakość snu. Drewno jest doskonałym izolatorem termicznym i elektrycznym.


50 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page